Nadruk sublimacyjny

Jak powstają wzory na tkaninach?

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii powstają rozwiązania, które sprawiają, że życie człowieka staje się prostsze, przyjemniejsze i – jak się okazuje – bardziej kolorowe! Co mamy na myśli? Mowa tu przede wszystkim o technikach umożliwiających trwałe „nakładanie” na wybrany materiał konkretnego, wskazanego uprzednio wzoru. W praktyce wspomniany sposób zdobienia tkanin określany jest mianem nadruku sublimacyjnego. Na czym polega druk sublimacyjny na tkaninach i jakie są zalety omawianego sposobu zdobniczego?

Rodzaje tkanin

Wbrew pozorom druk sublimacyjny transferowy nie może być stosowany na każdym rodzaju tkaniny. W praktyce bowiem metoda ta sprawdzi się tylko i wyłącznie w przypadku tkanin, w których składzie znajdziemy co najmniej 80% poliestru. Warto przy tym zauważyć, że nadruki wykonywane na wspomnianym rodzaju materiału w 100% zabarwiają włókno, co tym samym stanowi gwarancję pełnego pokrycia. Naturalnie nadruk sublimacyjny na tkaninach może być z powodzeniem stosowany na ubraniach.

Na czym to polega?

W praktyce omawiana technika zabarwienia odzieży składa się z kilku etapów. W pierwszej kolejności ma miejsce nadrukowane wybranego uprzednio wzoru na papierze. Wszystko odbywa się przy użyciu profesjonalnych farb sublimacyjnych. Następnie dany motyw przenoszony jest na materiały, które posiadają w swoim składzie co najmniej 80% poliestru. Wszystko to odbywa się przy użyciu termoprasy płaskiej bądź też rolowanej.

Jakie zalety ma omawiana metoda?

Nadruk sublimacyjny jest techniką zdobniczą odznaczającą się sporą ilością zalet. W praktyce umożliwia on bowiem uzyskanie wręcz nieograniczonej liczby barw bądź też motywów. Dodatkowo nie jest on w żaden sposób wyczuwany pod palcami i nie ulega szkodliwemu działaniu warunków atmosferycznych. Koniecznie wspomnieć należy również o precyzji, dzięki której uzyskanie ostrości wzorów nie sprawia dosłownie żadnego problemu. Ponadto naniesione w ten sposób barwy charakteryzuje głębia odcieni.

Scroll to Top