Czym jest druk cyfrowy sublimacyjny?

Druk sublimacyjny cyfrowy to nic innego jak farbowanie włókien w nieco nowocześniejszej formie. Do użycia tej metody potrzebujemy włókien poliestrowych. Niestety, na czysto bawełnianych materiałach nie będzie możliwe użycie tej techniki. Tutaj nadmienić trzeba, że wokół tej metody jest dużo mitów. Do jednego z nich należy przekonanie, że, włókna muszą być 100% poliestrowe. To nieprawda. Mogą być one z różnymi domieszkami, w tym także bawełnianymi. Ma to jednak wpływ na uzyskiwane kolory, ponieważ im wyższa zawartość poliestru, tym włókna przyjmują więcej barwnika, a same barwy są żywsze. W przypadku mniejszej domieszki poliestru, barwy stają się pastelowe. Ze względu na charakter techniki, druk na odzieży ciemnej nie jest możliwy – ciemnego włókna na jaśniejszy nie zabarwimy.

Dzięki metodzie druku sublimacyjnego możemy przenosić na wybraną rzecz obrazy w wysokiej jakości. Tę technikę z powodzeniem można stosować nie tylko na ubraniach, ale również na innych materiałach promocyjnych, takich jak podkładki pod mysz czy kubki. Swoją wyjątkowość, ten rodzaj druku zawdzięcza procesowi chemicznemu.

Tusze sublimacyjne to w rzeczywistości barwniki, które wiążą się z włóknami poliestrowymi. Gdy dociśniemy wzór do tkaniny w termoprasie, barwnik zostaje podgrzany, wtedy dochodzi do dwóch procesów: pierwszy – barwnik zmienia swój stan skupienia ze stałego na gazowy i drugi – włókna poliestrowe otwierają się i przyjmują barwnik, który przenika do ich wnętrza. W innych metodach druku, barwnik jedynie osadza się na powierzchni, tutaj mamy barwnik głęboko we włóknach, co bezpośrednio przekłada się na trwałość, wyrazistość oraz nie mamy wrażenia dotykowego, że coś zostało na przedmiocie nadrukowane.

Zaletą tej metody jest również możliwość wykonywania małych nakładów, dlatego możliwe jest stworzenie nawet jednej sztuki. Nie bez znaczenia jest też szybkość realizacji. Sublimacja to szybka i trwała metoda, polecana dla najbardziej wymagających klientów.

Scroll to Top