Druk transferowy sublimacyjny

Druk transferowy sublimacyjny

Czym jest druk sublimacyjny transferowy?

Druk sublimacyjny transferowy to rodzaj techniki stworzonej z myślą o tkaninach, w których składzie znajduje się co najmniej 80% poliestru. Druk na poliestrze wykonany wspomnianą metodą pozwala na całkowite zabarwienie włókien materiałów, na jakich jest użyty gwarantując tym samym pełne pokrycie tkaniny. Warto dodać, że druk na tekstyliach odznacza się niezwykle wysoką jakością, w związku z powyższym z powodzeniem może być on stosowany na ubraniach.

Na czym polega druk sublimacyjny?

W praktyce druk sublimacyjny jest rodzajem technologii, która składa się z kilku etapów. Pierwszym z nich jest nadrukowanie wybranego wzoru na papierze. Do tego celu konieczne jest użycie farb sublimacyjnych. W drugiej kolejności wzór przenoszony jest na wybraną, poliestrową tkaninę. Wspomnianego przeniesienia dokonuje się przy użyciu termoprasy płaskiej lub też rolowanej.

Zalety druku transferowego sublimacyjnego

Druk na poliestrze posiada wiele zalet, które nie sposób przypisać żadnej innej technologii tego rodzaju. Pozwala on bowiem na uzyskanie nieograniczonej ilości kolorów czy też elementów. Wykonany w ten sposób druk z metrażu lub na wykrojach jest niewyczuwalny w dotyku, a ponadto nie ulega on szkodliwemu działaniu warunków atmosferycznych. Kolejną z zalet druku sublimacyjnego o jakiej nie sposób nie wspomnieć jest precyzja.

Zastosowanie druku sublimacyjnego umożliwia bowiem uzyskanie efektu przejść tonalnych w połączeniu z zachowaniem pełnej ostrości krawędzi. Warto przy tym dodać, że tkaniny, na których zastosowana została omawiana technika druku, zachowują właściwości oddychające.

Druk sublimacyjny transferowy jest zaawansowaną technologicznie metodą umożliwiającą wykonanie niemalże każdego, nawet najbardziej skomplikowanego wzoru. Dzięki temu z powodzeniem może być on wykorzystywany do nanoszenia na tkaninę małych wzorów, bez obawy o zachowanie ich formy czy kolorystyki.